הולכת ללוות בלידה את ביתך/ אחותך/ חברתך בלידה? תקראי!

לא מעט הריוניות בוחרות שאמא שלהן/ אחותן/ חברה טובה שלהן תלווה אותן בלידה.

בחירה זו מגיעה לרוב מהנטייה לחוש בנוח עם אותה אישה. ההריונית בוטחת בה ומקווה כי המלווה שבחרה תשרה עליה אוירת שלווה ורוגע ברגע האמת, תהיה היד המלטפת ותספק מענה לצרכיה ברגע המשמעותי הזה.

לטובתכן, אחיות/ אמהות/ חברות/ דודות… החלטתי להעלות על הכתב מספר טיפים ועצות שיסייעו לכן להיות מ יחד עם היולדת אותה תלוו. הנה כמה עצות מועלית וחשובות

1.תיאום ציפיות:
שבו יחד, מלווה והריונית ודברו- כמלווה, בדקי עם ההריונית איזו לידה היא שואפת לקיים? מה חשוב לה? מה היא מאוד רוצה שיקרה ומה ממש לא? היא רוצה לידה עם אפידורל או שואפת ללדת בלי?
גם אם הרצונות והשאיפות של היולדת שונות לחלוטין משאיפותיך ורצונותיך שלך בלידה שלך, שימי לב כי את שם כדי לעזור לה להגשים את חווית הלידה שלה ולא כדי לשכנע אותה לפעול אחרת. הקשיבי, באמת. כדי שתוכלי ברגע האמת לעזור להריונית להגיע ולממש את הלידה אליה היא שואפת.

2.שימי את הלידה/ לידות שלך בצד:
הימנעי מלעסוק בהשוואות (גם לפני וגם תוך כדי). לידות הן שונות כל כך אחת מהשנייה. כמעט ואין לידה אחת שהיא זהה לאחרת. גם לא אצל אותה יולדת. מה שהיה לך, לטוב ולרע, לא בהכרח יחזור או יהיה בלידה של ההריונית אותה תלווי. לעתים, סיפורי הלידה שלנו עלולים לייאש או לייצר ציפיות שווא וחבל. הקפידי לספק מידע אובייקטיבי. אם אינך יודעת אותו, בדקי מול גורמים מוסמכים ומהימנים.

3.תכנית לידה:
נסחו יחד תכנית לידה בהתאם לשאיפותיה וציפיותיה של ההריונית. תוכלו למצוא שלל נוסחים ותבניות לתכנית לידה גם באינטרנט או פה. אם יש סעיף שאתן לא בטוחות לגביו- בדקו את המשמעויות ואת העומד מאחוריו וקבלו החלטה. בתור מלווה, חשוב שתכירי היטב את התכנית ותסייעי לממשה. למשל: האם היולדת רוצה להניק? מה שאיפותיה ללידה? כל אלו ועוד נוסחו בתכנית הלידה

4.אינטרקציה עם בן/ בת הזוג של ההריונית:
בדקי מהו המקום אותו הוא/ היא רוצה לקבל בלידה ואפשרי לו/ה לקבל אותו. זכרי כי השחקן המרכזי והמשמעותי הלידה היא היולדת והתינוק שלה. יתר הנוכחים נועדו לאפשר ליולדת חוויה מעצימה וטובה ככל הניתן. תני במה ומקום לבן/ בת הזוג. שוחחי עימו/ה ובדקי כיצד תוכלו לשתף פעולה באופן אופטימלי ולשלב כוחות כדי לייצר ליולדת את החוויה הכי טובה שניתן.

5.כלים לליווי משמעותי:
קראי חומר (בספרים או באינטרנט למשל) והיפגשו יחד עם דולה או מדריכת הכנה ללידה כדי שתוכלי להבין קצת יותר לעומק את תהליך הלידה ודברים חשובים כמו מתי לצאת לחדר לידה, שלבי הלידה ועוד.
בנוסף, במפגש שכזה תוכלי לקבל כלים משמעותיים לתמיכה בלידה- טכניקות להקלה על כאב כמו תנוחות ועיסויים וכן כלים לסיוע בקידום לידה כמו נקודות לחיצה מעולם השיאצו, שמנים וכו'.

6.זמינות:
דאגי להיות זמינה בנייד בכל שעות היממה, כדי לתת להריונית את הביטחון המלא שאת שם עבורה. היא סומכת עליך וזקוקה לשקט הזה שאת שם. מאידך, אל תציפי בהמון שיחות והודעות בנוסח "נו… יש חדש? מה קורה?" בשבועות ההיריון האחרונים. זה הדבר האחרון שהריונית בסוף ההיריון אוהבת לשמוע 🙂 .

7.ציוד ללידה:
קחי עמך מספיק אוכל ושתייה לטובת שהיה ממושכת. הימנעי ממאכלים עתירי ריח שעשויים להפריע ליולדת. קחי לך משהו חם ללבוש (המזגנים עובדים שעות נוספות בחדרי לידה) וגם בגדים להחלפה וכפכפים למקלחת למקרה שתכנסי אתה למקלחת או תתרטבי. הצטיידי בשמנים וכלים לעבודה וסיוע ליולדת (קבלי הנחיות והמלצות מבעוד מועד מדולה/ מיילדת).

8.שמרי על עמך:
לידה יכולה להיות תהליך הלוקח שעות רבות. דאגי לשתות ולאכול תוך כדי, צאי למספר דקות לשאוף אויר במידת הצורך. שמרי על הגב שלך, במיוחד בזמן עיסויים ומגע.

9.זכרי, את נותנת הרבה כוח ליולדת:
חזקי אותה, האמיני בה וביכולותיה גם ברגעים היותר מאתגרים. אל תשכחי להגיד לה ולהזכיר לה במילים משמעותיות ומעצימות שיתנו לה כוח כמה היא חזקה, כמה היא יודעת ללדת וכמה הגוף שלה יעשה הכל נכון. אלו לא ססמאות, אנחנו יודעות ללדת נפלא כשרק נותנים ומאפשרים לנו.

10.תיהני!!!!
לידה היא חוויה בלתי נשכחת. מרגשת אין סוף ומספקת כל כך. נצרי את הרגעים הכה מיוחדים של הבריאה לזיכרון נפלא שילווה אותך כל חייך.

אשמח לייעץ לך לקראת הליווי  🙂
צרי עמי קשר בשמחה! 0543340134 ענבל
לידה נפלאה!!!

השארת תגובה